השקעות ופיננסים

קצת על השקעות ופיננסים

עולם ההשקעות והפיננסים מורכב מהמון חלקים שונים, שביחד נותנים תמהיל נכון למשקיע. חלק מהמרכיבים הם אובייקטיביים, כמו באיזה מוצר להשקיע (חסכון בחברת ביטוח, קרן פנסיה, תעודת סל וכו').

חלק הם סובייקטיביים ותלויים באופי המשקיע כדוגמת אהבת או שנאת סיכון.

בתכנון נכון של השקעות בעולם ההשקעות והפיננסים נבדק, בין היתר, מה המטרה של ההשקעה? האם המטרה היא לחסוך  גיל הפרישה? (ראה כתבה על פנסיה) או אולי רכישת דירה, יכול להיות שהמטרה עדיין לא ברורה ומטרת החיסכון היא למטרות עתידיות שעדיין לא ידועות, או אולי חיסכון לנכדים ועוד.

בתחום ההשקעות והפיננסים, אנו נתייחס אל הטבות המס הגלומות בחלק מהמוצרים, מאחר וככל ולא נתייחס אל הטבות המס, המחיר הכלכלי יהיה גבוה. לדוגמא, חיסכון באמצעות חיסכון פיננסי לעומת רכישת קרן נאמנות או רכישה ישירה דרך מערכת מסחר, עלות המס בשינויים בתמהילי ההשקעה שונה בין המוצרים הללו ומהווה חלק מההחלטה באיזה אפיק להשקיע.

ההחלטה לגבי סוג המוצר והאפיק בו נשקיע – תלויה, בין השאר, במידת ההבנה של הלקוח בהשקעות ושוק ההון. דוגמא נהדרת לכך, היא משבר הקורונה, כאשר שוק ההון ירד בחודשיים הראשונים של המשבר בכ- 30%. משקיע עם הבנה של השוק, לא היה ממהר לממש את השקעה, לעומת זאת, משקיע ללא הבנה בהשקעות היה ממש ו"מרוויח" את כל הירידה. יש לכך דוגמאות רבות ממשברים אחרים שעברו על שוק ההון בשנים האחרונות.

אחרי שנבין היטב את צרכי הלקוח, מידת ההתאמה שלו לשוק ההון, טווח הזמן הנדרש ועוד. נוכל לבנות תמהיל השקעות מותאם אישית ללקוח ולבצע אותו.